Awatar mnsasdfghjkl;

Od chłopaka, który grał w gry, do nieformalnego ambasadora Bytomia i Śląska

Zanim go widać, to już go słychać. Tego głosu nie da się podrobić. Bytomianin Mikołaj Wilga, ukrywający się pod pseudonimem Niklaus Pieron, zaczynał od komentowania gier komputerowych. Dzisiaj jego kanał na YouTube to też miejsce, w którym promuje śląską kulturę i język oraz kuchnię. 

O sobie mówi, że jest twórcą internetowym. To od 7 lat jego praca i źródło utrzymania. Na samym YouTubie (w tym roku minie 12 lat jego kanału Niklaus Pieron) ma ponad 137 tysiące subskrybentów, którzy regularnie oglądają i komentują jego filmy. Sam o sobie pisze na YT: „Jestem Niklaus, pochodzę z Górnego Śląska, często tworzę materiały w rodzimej mowie zwanej „Ślōnsko godka”, ale również po polsku – vlogi, kabarety, testy i recenzje sprzętu i technologii, kulinaria i wiele więcej, a ponadto codziennie streamuję na żywo na swoim kanale twitch”.

Kevin som doma – hit na YouTubie

9-letni Mikołaj Wilga zaczynał od komentowania gier komputerowych, i to po polsku. Po śląsku zaczął komentować dopiero cztery lata później, i to nie tylko gry komputerowe ale też trailery filmów. To okazało się strzałem w dziesiątkę. Pełna humoru śląska zajawka hitu „Kevin sam w domu” ma na YouTubie ponad 1,3 mln wyświetleń. Niewiele mniej, bo ponad 600 tys., zaliczył trailer do „Rambo”, czyli Ecika Moczygemby. Charakterystycznego niskiego głosu Mikołaja, ze specyficzną wymową „r” i śląskim akcentem nie da się podrobić.

Dziś Mikołaj Wilga, alias Niklaus Pieron, to człowiek instytucja. Choć sam zżyma się na określenie „ambasador Bytomia i Śląska”, faktem jest, że dzięki niemu tysiące ludzi z całej Polski poznają śląską kulturę, język i krajobrazy. Bo Niklaus nie jeździ na dalekie rajzy z rodzinnego Bytomia, jak już to na Żabie Doły, do Radzionkowa albo Parku Śląskiego. Pokazuje śląską ziemię i odczarowuje ją jako krainę tylko węgla, familoków i ogólnej upadłości. Pokazuje, jaki Śląsk jest zielony, jakie ma piękne miejsca, i przy okazji dzieli się ciekawostkami. Uczy jak przeklinać po śląsku, jak odróżnić hanysa od gorola, czyta Tuwima po śląsku. Stworzył nawet format „Śląskie recenzje”, gdzie z innym twórcą, Bonkolem, recenzują – po śląsku oczywiście – rozmaite rzeczy, od krupnioków po konsolę. 

Tagged in :

Awatar mnsasdfghjkl;

OSTATNIE WPISY

More Articles & Posts